26/12/17

Pastırmanın Faydaları

Çemen bir nevi eti muhafaza etme yöntemi. Çemen, çemen otu ve sarımsak sebebiyle kandaki yağlanmayı olumlu yönde etkiliyor ve insülin direncini düşürüyor. Hijyenik şartlarda, geleneksel yöntemlerle üretilen ve doğru tüketilen pastırma çocuklarınıza da güvenle yedirebileceğiniz faydalı bir besin. HDL kolesterolü olumlu yönde etkiliyor ve sindirimi destekliyor. Günümüzde çemeni ayrı olarak da kullanmak mümkün. Sindirimi destekleyerek mide ve bağırsaklardaki gaz problemlerini gidermeye yardımcı oluyor. Her ne kadar bilimsel çalışmalarla desteklenmese de çemen (Buy Otu) tohumunun anne sütünü artırıcı etkisi olduğu da düşünülüyor.

NASIL TÜKETMELİYİZ?
Pastırmayı çemenli olarak tercih etmek daha sağlıklı. Doktorlar ve beslenme uzmanları pastırmanın mümkünse doğal haliyle tüketilmesi gerektiğini. yağda kızartılmamasını, yemek içinde pişirilmesini tavsiye ediyor. Diğer bir detay da pastırmanın ince dilimler halinde tüketilmesi. Çünkü, et ürünleri inceldikçe lezzetleniyor.


PASTIRMADAN KORKMAYIN

Pastırma, prosesi en uzun ve zor olan ürün grubu. Yapım süresi ortalama 25 gün. İzlenebilirlik aşamalarından geçen ürünler bir sonraki basamağa geçiyor. Hedef, daima son ürünün kalitesi. Bu kaliteyi tutturabilmek amacıyla tamamen analitik ve ölçülebilir metotlarla süreçleri takip eden Polonez'in Genel Müdürü Andaç Günsoy, "Geleneksel usüllerle üretilen pastırma içine yanlış bir şey karıştırılmaz ise güvenle tüketebileceğimiz bir işlenmiş et ürünüdür. Pastırmayı zararlı hale getiren bilinçsiz üreticilerin sağlıksız üretim şeklidir. Bakteri üretmeye müsait olan et, temiz ve doğru koşullarda bu işlemlerden geçmez ise elbette sağlık için zararlı hale dönüşür. Örneğin, etin tam kurutulmamasından dolayı ortaya çıkabilecek zararlı bakteriler sindirim sisteminizi olumsuz yönde etkiler. Biz kurulduğumuz günden bu yana %100 et prensibimizden hiç vazgeçmedik. Pastırma üretimimizde %100 dana eti kullanıyoruz. Üretim aşamalarımızda gösterdiğimiz özenle tüketicilerimizin gönül rahatlığıyla tüketebileceği ürünler geliştirmeye devam edeceğiz." dedi. 

İlginizi çekebilecek diğer haberler

24/05/18

Polonez’den Türkiye’de bir ilk: “Glutensiz Pastırma”

Gıda bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ile şarküteri et ürünleri sektöründe birçok yeniliğe imza atan Polonez, şimdi de ilk kez “Glutensiz Pastırma”yı tüketicilerle buluşturuyor. Sırada, şarküteride inovasyonu kanıtlayacak pek çok yeni ürün daha var.

14/02/18

Glutensiz Hayata

Polonez Genel Müdürü Andaç Günsoy: "Sağlıklı ve kaliteli beslenme adına dikkatli bir üretici olmak, Polonez'in en önemli misyonudur! Sektörünün öncüsü olarak 1 yıldır Polonez ürünlerinde "Glutensiz" dönemi başladı."

Sağlıklı Yaşamın İpuçları
Polonez Yaşam'da!