Polonez, Ordu’lu iki kardeş; Veysel ve Gürel Akkaş’ın Abant Çiftliği şarküteri zinciriyle başladıkları serüven sonucunda, şarküteri alandaki ürünlerin yetersizliğini görerek, bu eksikliği karşılamak için çıktıkları yolun sonunda doğan bir marka.

1960

Hikayemiz, Veysel ve Gürel Akkaş’ın 1950’lerde Ordu’dan İstanbul’a gelmeleri ile başlıyor. İki kardeş Ordu Ünye’den İstanbul’a geldiklerinde 4 adet şubeye ulaşan Abant Çiftliği’ni kurarak şarkütericiliğe başlamış oldular.

Bu dönemde şarküteri ürünlerindeki eksikliği, Türk tüketicisinin damak tadına hitap eden ürünlerin azlığını fark ederek, üretim yapmaya karar verdiler.

1986

Böylelikle, 1986 yılında mağazacılıktan sanayiciliğe geçerek, işlenmiş et ürünleri alanında Türk tüketicisini kaliteli ve lezzetli ürünlerle buluşturmak amacıyla Polonez kuruldu.

2000

2000’li yıllarda kalite alanında yaptığımız yatırımlarımıza daha da ağırlık vererek, mikrobiyolojik ve kimyasal analizleri yapan otokontrol laboratuvarımızı devreye aldık.

2003 yılında Türkiye’de ilk defa doğal renkli sosis üretimini gerçekleştirdik. Bu yıl Polonez Barbekü adı altında İstanbul Bağdat Caddesinde ilk restoranımızı açtık.

2005

2005 yılında kalite alanında yaptığımız yatırımların sonucunda üretimimizde tüm aşamalarda izlenebilirliği sağladık, böylece son üründen hammaddeye, üretim aşamalarının hepsinin geriye doğru takibini, izlenebilirliğini sağladık.

2007

2007 yılında İstinye Park’ta Polonez Şarküteri mağazamızı açtık.

2009 yılında, Tahincioğlu Grup ile birlikte Polonez Brasserie markası altında özel bir konseptle ilk restoranımızı açtık.

2013

2013 yılında Uluslararası Gıda Standardı (IFS) belgemizi alarak, Türkiye’de Et Ürünleri sektöründe ilk Uluslararası Gıda Standardı (IFS) belgesi alan marka olduk. 2013 yılında tek seferde taze tüketmek isteyen tüketicilerimiz için Polonez Mini Lezzet serisini piyasa sürdük.

2014

2014 yılında yaptığımız inovasyon çalışmaları sonucunda %1-%2 gibi oldukça düşük yağ oranına sahip Polonez Fit Yaşam serisini tüketicilerimiz ile buluşturduk.

2017

Sektörümüzde bir ilki başararak “Polonez Glutensiz” i tüketicilerimiz ile buluşturduk. Pastırma hariç tüm ürünlerimizin üretimlerini glütensiz üretim seviyelerine çektik. Farkındalık oluşturmak adına ambalajlarımızı yenileyerek glütensiz logosu ile tüketicilerimizi bilgilendirdik.

Bugüne geldiğimizde, İstanbul Çatalca’da bulunan 5 bin metrekare kapalı alana ve 8 bin ton yıllık üretim kapasitesine sahip tesisimiz, Türkiye’nin alanında belli başlı tesislerinden sayılmaktadır.

Polonez olarak 500’den fazla personelimizle, modern üretim tesisimizde, 100’den fazla ürün çeşidini tüketicilerimizin beğenisine sunmaktayız.

Son teknolojik gelişmeler doğrultusunda fabrikamızda üretilen ürünlerimiz yerel ve zincir marketler, perakende satış noktaları ve kaliteyi tercih eden toplu tüketim alanları ile tüm Türkiye’de tüketicilerimize ulaşmaktadır.

Kurulduğumuz günden bu yana %100 prensibimizden vazgeçmeyerek, üretimde Helal Et Standartlarına sahip dana, hindi ve tavuk eti kullanmaktayız.

Sağlıklı Yaşamın İpuçları
Polonez Yaşam'da!